Lateks w przemyśle

Lateks to wyjątkowe tworzywo. Pozyskuje się go z soku mlecznego, który jest wytwarzany przez kauczukowce i inne rośliny. Obecnie potrafimy także wytwarzać lateks syntetyczny, który również świetnie się sprawdza. To tworzywo zazwyczaj kojarzy nam się z sex-shopami, ale jego zastosowanie jest znaczenie szersze i dużo bardziej uniwersalne. Tak naprawdę lateks może się okazać przydatny w każdej branży.

Na pewno masz w domu rękawiczki lateksowe (albo – w przypadku alergii na lateks – rękawiczki nitrylowe). Ludzie zwykle wykorzystują je do sprzątania albo do różnych zabiegów higienicznych. No i oczywiście jest używany przez lekarzy, piercerów i kosmetyczki. A to dlatego, że lateks ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Stanowi świetną barierę dla różnych wirusów.

Ale zastosowanie tego tworzywa to nie tylko rękawiczki medyczne. Z lateksu, a dokładniej – z pianki lateksowej – produkuje się materace. Są one idealne dla alergików ze względu na wspomniane już właściwości lateksu. Nie gromadzą roztoczy, a w dodatku idealnie dopasowują się do ciała (podobną właściwość mają też rękawiczki lateksowe – są rozciągliwe, po czym wracają do poprzedniego kształtu). Dzięki temu takie materace to świetny wybór.

Rękawice lateksowe czy materace z pianki wciąż nie wyczerpują listy zastosowań tego tworzywa. Lateks czy kauczuk są także wykorzystywane przy produkcji opon. Tak, tych z twojego samochodu też. Ale nie tylko! lateksu używa się także jako powłoki przy lakierowaniu. Działa ona zupełnie jak lateksowe rękawiczki – zabezpiecza powierzchnię twojego pojazdu przed zewnętrznymi czynnikami, a w efekcie przed uszkodzeniami.

No i ostatnie zastosowanie na dzisiaj (choć można wymieniać ich znaczenie więcej!)” moda. Spodnie czy spódnice z lateksu nie kojarzą nam się dzisiaj tylko z filmami porno, ale są noszone też na co dzień. Szczególnie widać to w przypadku mody motocyklowej – obcisłe jak rękawiczki lateksowe, świecące ubrania świetnie się prezentują przy tych pięknych maszynach.

Przy tych wszystkich zaletach lateks ma jedną wadę – może uczulać. Ale to też nie jest wielki problem, dla osób z alergią na to tworzywo produkuje się na przykład rękawiczki nitrylowe, które sprawdzają się równie dobrze. Na szczęście uczulenie na lateks nie zdarza się często i można w pełni korzystać z jego zalet.