Jak przygotować mieszkanie na przyjęcia psa lub kota?

Posiadanie czworonożnego pupila to jeden z tych elementów życia, które wielu z nas wynosi z domu rodzinnego. Dla wielu Polaków pies czy kot (lub jedno i drugie) w domu to oczywistość. Jednak nie zawsze jesteśmy pewni, co powinniśmy przygotować w domu, zanim pojawi się w nim zwierzę.

Podstawą są oczywiście psie lub kocie akcesoria: miski na wodę i jedzenie, smycz i obroża dla psa, kuweta ze żwirkiem dla kota. Dobrze mieć też odpowiednią szczotkę do sierści i obcinacz do pazurów, dla kota można przygotować drapak. Nie zawadzi też kilka zabawek, którymi zwierzak – zwłaszcza młody – chętnie się zajmie. Można zaopatrzyć się w legowisko dostosowane do rozmiaru pupila. Ustawiamy je w miejscu wybranym uprzednio i nie zmieniamy jego położenia – zwierzęta nie lubią niespodziewanych zmian. Co poza tym?

Jeśli mamy w domu dywany z długim włosiem, konieczne może się okazać ich usunięcie lub... uzbrojenie się w cierpliwość i dobry odkurzacz. Dla bezpieczeństwa zwierzaków dobrze zamontować na balkonie siatkę, by nie wypadły. W przypadku kota siatki przydadzą się także w oknach, chyba że chcemy cały rok trzymać okna zamknięte. Tak czy inaczej, warto zwrócić uwagę na buty w przedpokoju – jeśli jest taka możliwość, lepiej chować je do zamkniętej szafki, zwłaszcza gdy zwierzak jest młody. Zresztą wszystkie przedmioty, których zniszczenia nie chcemy, warto przestawić na wyższe półki lub w ogóle schować. Dobrze też trzymać w domu ocet – gdy pupil przypadkiem (lub nie) posiusia w mieszkaniu, przetarcie tego miejsca octem pozwoli uniknąć powtórzenia przykrej sytuacji. Trzeba też zwrócić uwagę na trzymane w domu rośliny doniczkowe lub cięte – niektóre z nich mogą się okazać trujące dla zwierząt!

Ciekawym pomysłem są tabliczki na drzwi, które w zabawny sposób informują gości, że w domu mogą spodziewać się psa czy kota. Pozwala to gościom przygotować się na przykład na to, że zwierzę do nich podbiegnie lub wskoczy im znienacka na kolana. Warto też mieć w pogotowiu rolkę z taśmą, która pomoże szybko oczyścić ubranie z sierści.

Zwierzę w domu to prawdziwa kopalnia codziennych radości, a odpowiednie przygotowanie mieszkania pozwala zniwelować negatywne efekty obecności czworonoga w domu. Warto zatem przemyśleć tę kwestię, zanim przyprowadzimy go do mieszkania.