Wnętrza: trendy rodem z historii

Wybierając się na wycieczkę lub urlop, przeważnie mamy też w planach zwiedzanie. Podziwiamy przy tym nie tylko Spoglądamy nie tylko na zbiory muzeów, lecz i architekturę. Zachwyca nas twórczość architektów i budowlańców.

Siedziby możnych

To raczej najbardziej typowe miejsca do zwiedzania. Wysublimowane kształty, niekonwencjonalne zdobnictwo i bogate meble. Są świadectwem przeszłości i mówią nam, jakie poczucie piękna mieli książęta. Oprócz tego wciąż są inspiracją- dzisiaj też niektórzy próbują stawiać zamki.

Kamieniczki

Trochę inny typ budowli, nie aż tak okazały, jednak wielokrotnie tak samo piękny. Kamienice też były zamawiane przez wyższe warstwy i miały cieszyć oko. Ogromne mieszkania, maszkarony na froncie - tutaj też jest na co spojrzeć. Poza tym kamienice są dalej wykorzystywane, ciągle można w nich zamieszkać i zrobić sobie apartament w stylu retro.

Skansen

Inaczej: mieszkania chłopów, ludowe siedziby. One również zyskują swoich koneserów, mimo że wydają się ciężkie i nieładne. Lecz sztuka ludu też jest niepospolita. Dowodem są choćby zalipiańskie chaty. I jeszcze utensylia domowe - ręcznie tkane ręczniki czy haftowane tkaniny. A przecież moda na cepelię powraca, tym samym tego typu skansen może isnpirować, jeśli chodzi o urządzenie nowoczesnego domu.