Napędy hybrydowe - technologia przyszłości?

Hybrydy zaczynają stanowić coraz większy procent wersji widocznych na ulicach. Aktualnie już prawie każdy wiodący przedstawiciel działający w branży motoryzacyjnej ma je w bieżącym katalogu. Cenione bywają przede wszystkim za aspekt ekologiczny. System czerpania prądu w ciągu podróżowania albo zasilenia poprzez podpięcie do wallboxa, pozwala dość znacznie obniżyć poziom zużycia paliwa, także podczas stania w zatorze drogowym, co oddziałuje na redukcję emitowania tlenku węgla. Korzystnie prezentują się także aktualnie wykorzystywane akumulatory, które zapewniają możliwość przejechać na silniku elektrycznym do 20 km poza terenem zabudowanym i nawet do kilkudziesięciu km w terenie zabudowanym.

Duża część użytkowników hybryd ceni wykorzystywaną tam myśl technologiczną poprzez niskie nakłady na eksploatację. Już samo ograniczone spalanie pozwala oszczędzić do kilkudziesięciu procent. Także reperacje mechaniczne pod względem ceny wypadają podobnie, jak te dokonywane w aucie wyłącznie z napędem konwencjonalnym. Dobrze mieć na uwadze także, że prostsza struktura zezwoliła zmniejszyć liczebność części, które byłyby w stanie ulec popsuciu. Ogromną wadą jest jednakże ograniczony dostęp do nieformalnych serwisów, które potrafią reperować takiego rodzaju modele. Te mające to w swojej ofercie na ogół są droższe, a diagnostyka jest bardzo orientacyjna.

Pomimo tego nie wszyscy właściciele postrzegają pojazdy hybrydowe jako hit i decydują się pozostać przy klasycznych modelach. W ocenie części z nich, oszczędność na jeżdżeniu hybrydą to iluzja, bo sam pojazd jest wysoce awaryjny, a zamiana akumulatora może być droga. Wydają się temu jednakże zaprzeczać szczegółowe wyniki otrzymywane przez ekspertów w trakcie badań i opinie nabywców.

Decydując się na zakupienie pojazdu hybrydowego, należy się liczyć również ze znacznym nakładem finansowym. Różnica między tym samym modelem z silnikiem spalinowym a układem podwójnym, może osiągać nawet do kilkudziesięciu tysięcy PLN. Wartość tych samochodów pozostaje na podobnym pułapie, więc są doskonałą lokatą, jeżeli ktoś ma zamiar je sprzedać na rynku aut z drugiej ręki.