Kolonizacja Marsa – science fiction czy kwestia kilku lat? 

Od całych kilku lat wizja podboju kosmosu wydaje się być coraz więcej czytelna oraz ważna. Plany inwestorów również twórców są jeszcze bardziej ambitne, natomiast rozwój techniczny w tejże domenie przyspiesza z dnia na dzień. Aktualnie nie tylko rządy dużych państw, ale także firmy pragną skolonizować kosmos. W życie wchodzi jeszcze więcej pomysłów związanych z budową kolejnych stacji kosmicznych również stacji na Marsie. Jak wygląda obecnie sytuacja dotycząca kolonizacji tejże wciąż do niedawna odległej planety? 

 

Zupełnie niedawno ujawniło się, że agencje naukowe NASA, ESA, JAXA oraz CSA znowu mają połączyć energie w projekcie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inwestycja ma być ostateczna do 2024 roku. To cudowna konstrukcja, jaka będzie portem kosmicznym na orbicie Księżyca. Pokazuje to, że głowy innych państw potrafią połączyć siły, aby przyspieszyć kolonizację kosmosu. Z drugiej strony, coraz więcej prywatnych instytucji i miliarderów ma zamiar, żeby skolonizować Marsa. Według doniesień, pewien z potężnych koncernów zbrojeniowych chce zorganizować własną misję na tę Czerwoną Planetę. 

 

Scenariusze są ogromnie dumne. Zakładają, że jeszcze przed 2028 rokiem, na Marsie ma stanąć załogowa stacja kosmiczna. Ten kamień milowy podczas kolonizacji, ma również pełnić funkcję przenośnego laboratorium. Takie podejście efektywnie ułatwi i przyspieszy proces zbierania wiedzy na temat planety. Naukowcy umieli by prowadzić badania na stanowisku jakie zdecydowanie przyczyniłyby się do eksploracji również stworzenia kolejnych, niezbędnych technologii. 

 

Koncern jednak nie jest osamotniony w własnych ambitnych planach. Zgodność z NASA nadaje sprawie rozmachu. Pierwsi mieszkańcy stacji na Marsie planują się pojawić do 2030 roku. Cała funkcja ma opierać się o obecnie przetestowane również funkcjonujące rozwiązania. NASA ma dostarczyć teraz przydatne i przydatne technologie. Wśród nich z najdzie się między innymi rakieta SLS. Nie zabraknie również kapsuły Orion. 

 

Koncern zbrojeniowy, czyli Lockheed Martin, już zaprezentował statek Exoliner. To statek kosmiczny wielokrotnego użytku. Jego oryginalnym przeznaczeniem miało być wysyłanie zaopatrzenia na ISS. Jak dotąd nie otrzymał jednakże pozwolenia na taką pracę.