Maszyny zastępują ludzi – także w kwestii sprzątania

Sprzątanie lokali nie jest branżą jaką w pierwszej chwili kojarzymy z nowymi technologiami. Jednakże postęp który dokonuje się w ostatnich latach można zauważyć także w tak zdawałoby się trywialnej działalności jak sprzątanie.

Znaki tego procesu można znaleźć w wielu współczesnych mieszkaniach, pod postacią coraz powszechniejszych autonomicznych robotów sprzątających. Jeszcze nie tak dawno temu były one postrzegane jako oryginalna ciekawostka. Dzisiaj, gdy udowodniły swoją przydatność, do wyboru jest dużo typów takich urządzeń i pomału zastępują one ręczne odkurzacze.

Wspomniany przykład odnosi się jednakże do zastosowania prywatnego. Natomiast co ze sferą biznesową? Biznes sprzątający standardowo opierał się na wykorzystaniu ludzi, gdyż takie rozwiązanie było najmniej kosztowne. Wiąże się to związane z faktem, iż osoby zatrudnione do wykonywania zajęć tego typu przeważnie należą do ludzi niewykwalifikowanych, przez co nie oczekują dużych pieniędzy. W takiej sytuacji kupowanie supernowoczesnych maszyn czyszczących różnorakiego typu zdaje się zbyteczną inwestycją. Utrzymanie stosownego parku maszynowego, jest związane z dodatkowymi kosztami, jak choćby części zamienne, serwis itp.

Dodatkowo potrzebne jest właściwe przeszkolenie posiadanego personelu. Dla przykładu pady do czyszczenia podłóg, używane w szorowarkach, możemy znaleźć w kilkudziesięciu różnych rodzajach. Użycie konkretnego modelu zależy od różnorodnych czynników, jak typ czyszczonego podłoża i poziom jego zabrudzenia. Ogólnie materiały powinny być dobierane adekwatnie do zastosowań, odnosi się to przytoczonych już tu padów, szczotek do maszyn czyszczących, listew zbierających czy nawet kółek na jakich jeździ urządzenie.

Jasne, że są warunki gdy zastosowanie ,,cięższego” sprzętu jest po prostu jedyną opcją. Gdy trzeba sprzątnąć podłogi dużej hali magazynowej czy hipermarketu to zatrudnienie do tego przysłowiowej Pani Krysi z mopem w ogóle nie jest rozwiązaniem. Potrzebne jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń jak zamiatarki samojezdne czy maszyny myjące.

Podsumowując, także w zdawałoby się tak mało nowoczesnej branży jak sprzątanie, jest pole dla nowoczesnych technologii. Wiąże się z pewnymi kosztami, jednakże można dzięki temu osiągną rezultaty będące poza możliwościami zajęcia dla człowieka.

Bibliografia:

Producent przemysłowych maszyn i akcesoriów do sprzątania i czyszczenia: https://kastell.pl/

Maszyny czyszczące i sprzątające: https://kastell.pl/maszyny-czyszczace/

Szczotki talerzowe: https://kastell.pl/szczotki/do-zamiatarek/talerzowe/