Pensja lekarzy – w jakiej specjalizacji zarabia się najlepiej?

Płaca medyka w dużej mierze wynika z specjalności. Na inne zarobki może liczyć dentysta, a na inne lekarz pierwszego kontaktu. Warto przyjrzeć się zatem dokładniej tematyce specjalności medycznych i temu, jakie z nich są najbardziej opłacalne dla młodych medyków.

Specjalizacja lekarska. Czy jest?

Specjalizacja lekarska to uprawnienia nadawane medykom w określonej dyscyplinie medycyny po zdaniu egzaminu na szczeblu państwowym. To dowód na posiadanie stosownych umiejętności. Wykaz specjalności w medycynie jest dość obszerny, a znajduje się w nim m. in. kardiolog, dermatolog, pediatra i wiele innych. Również i lekarz ginekolog znajduje się w wykazie specjalności medycznych.

Najwyżej wynagradzane specjalności medyczne

Do najwyższej wynagradzanych specjalności medycznych należy aktualnie m. in. anestezjologia i okulistyka. W grupie dobrze zarabiających medyków znajdują się też chirurdzy, głównie ci wykonujący zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, takie jak przeszczep włosów. Metoda DHI jest jedną z powszechnie stosowanych w tym obszarze.
Na wysokie zarobki mogą liczyć także ginekolodzy, zwłaszcza że wielu z nich prowadzi własne placówki. W większości z nich przeprowadzane są innowacyjne testy diagnostyczne, takie jak test PAPP-A.

Należy przy tym podkreślić, że na zarobki lekarza wpływ ma nie tylko specjalizacja, ale i miejsce zatrudnienia. Może być nim albo państwowa jednostka, bądź prywatna przychodnia, np warszawskie centrum medyczne Premium Medical. Szerokie grono medyków rozpoczyna także na prowadzenie prywatnej działalności.

W jakie specjalizacje warto celować?

Aktualnie za najbardziej dochodowe uznaje się te dziedziny, które zapewniają szansę otworzenia medykowi prywatnej praktyki, gdzie mogą oni przeprowadzać badania trudno dostępne w państwowych placówkach. Do tej grupy należy m. in. badanie płodności, wykonywane w nowoczesnych przychodniach https://premium-medical.pl/badanie/badanie-plodnosci-u-mezczyzn-warszawa/

Warto też brać na cel takie specjalizacje jak dermatologia, oraz w specjalizacje dentystyczne, również w ortodoncję. Mając na względzie koszt zabiegów dentystycznych i ortodontycznych w niepaństwowych przychodniach, zawód stomatologa jest w stanie zagwarantować godne życie.