Apartament w centrum czy może domek pod miastem? Oto jest dylemat

Rynek budowlany rządzi się własnymi prawami i osoby chcące zamieszkać na swoim nie mają wyjścia - muszą podejmować trudne decyzje. Nawet sama materia pożyczki hipotecznej jest w stanie nas wykończyć umysłowo, a co dopiero wszelkie inne tematy - rozpocząwszy od wyboru miejsca, na odpowiednim wykończeniu skończywszy.

Nie sposób zaprzeczyć - nasze "wymarzone" M nigdy nie będzie perfekcyjne. Z czego to wynika? W szczególności chodzi o ceny mieszkań jak również specyfikę sektora nieruchomości. Jeżeli pragniemy mieszkać w centrum dużego miasta - nieopodal miejsca pracy oraz wszelkiego rodzaju uciech - należy za to stosownie zapłacić i przypuszczalnie niewiele osób będzie stać na lokal większy niż 45 m. Jeśli natomiast zależy nam na przestrzeni oraz dodatkowo działce - nie ma innej możliwości - należy się przeprowadzić na peryferia. No chyba że jesteśmy milionerami, jakkolwiek mniemam, że dużej części odbiorców tego tekstu to raczej nie dotyczy :)

To jednakże, że nasze lokum nie stanie się perfekcyjne, nie znaczy, ażebyśmy mieli porzucić starania. Zróbmy tak, ażeby jak najlepiej realizowało nasze wymogi. Na początek więc pożądane jest ustalić swoje priorytety. Czy zależy nam raczej na szybkim dojeździe do pracy i wielkomiejskich rozrywkach? Czy może cenimy sobie ciszę i spokój, zaś sobotnie popołudnie chcemy spędzać nie na kręglach, a w ogródku przy grillu?

Może się wydawać, że każdy dobrze wie, czego chce. Nic bardziej mylnego. Ileż to znam osób, jakie kupiły lokal mieszkalny gdzieś na peryferiach i obecnie nie robią nic innego ponad narzekanie na korki dojazdowe do miasta, nieobecność infrastruktury i długie godziny dojazdu do pracy. Z drugiej strony znam także małżeństwa, które nabyły nieduże lokum w śródmieściu i przez cały czas narzekają na brak miejsca. Decyzja o nabyciu mieszkania wydaje się być jedną z ważniejszych w naszym życiu. Naprawdę wskazane jest ją odpowiednio przemyśleć.

Pamiętajmy również o materii zorganizowania apartamentu bądź willi. Każdy z nas ma inne upodobania. Jedni doceniają rozległą powierzchnię, pozostali nowoczesność. Prawdopodobnie nie potrzebujesz wielkiego domu, natomiast jedynie wystarczy Ci innowacyjna kuchnia, piękna toaleta oraz salon z kominkiem pośrodku? A może wprost przeciwnie - świetnie egzystujesz pośród starych sprzętów, lecz potrzebujesz przestrzeni a także ogrodu, ażeby wypić w nim poranną kawę. Należałoby się również zastanowić chociażby nad sprawą docieplania. O ile lubimy ciepełko, lokal mieszkalny w bloku z ogrzewaniem miejskim będzie lepszym rozwiązaniem. Pomnijmy, iż rozległy dom ciężko ogrzać oraz nie jest to zdanie bezkosztowe.

Kolejna kwestia to sam remont albo budowa. Z pewnością czasami taniej jest zbudować willę na peryferiach aniżeli nabyć dużych rozmiarów mieszkanie w centrum. Lecz po pewnym czasie wypada takie lokum wyposażyć. Posiadając małą kuchnię i 2 pomieszczenia stanie się to o wiele tańsze niżeli w przypadku 150-metrowego domu.

Naprawdę sądzę, że warto wszystkie te materie głęboko przeanalizować. Nie kupujmy swego wymarzonego lokalu według powiedzenia, że jakoś się to ułoży. To naprawdę fundamentalna chwila w naszym życiu.