Jakie technologie znane z science fiction są już naszą codziennością?

Stylistyka sci-fi różni się od twórczości fantasy zwłaszcza tym, że jej autorzy w większości wypadków starają się zademonstrować względnie realistyczną wizję naszego świata w przyszłości. Nie uciekają się oni do czarów czy zjawisk nadprzyrodzonych, ale do nauki i jej ewentualnego rozwoju. Cóż takiego zaplanowali ci wizjonerzy?

Prąd i pecety osobiste a prototypy sci-fi

Dla wielu ludzi obfitym zaszokowaniem ma prawo okazać się to, iż już główni autorzy przychodzący w tematykę sci-fi byli w stanie przewidzieć ogólnikowy rozkwit nowoczesnej techniki. Należałoby podkreślić, że twórczości te powstawały ponad sto lat temu, kiedy nawet zwykły prąd był honorowany za słabo dostępny splendor.

W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda całkowicie inaczej - przy bieżących dokonaniach technicznych, wiele rzeczy, jakie kiedyś uznawano ledwo za wybujałe owoce wyobraźni pisarzy sci-fi, są dla nas na wyciągnięcie dłoni. Na przykład energia dla firm czy zaawansowane ogrzewanie energooszczędne, jakie opiera się na energii elektrycznej, to pewnie najbardziej efektywny sposób na docieplenie własnego mieszkania. Tego typu energooszczędne ogrzewanie elektryczne to prawdziwy przełom, zwłaszcza w zestawieniu z pierwotnymi kominkami.

Co znacznie więcej, prąd elektryczny odnalazł swoje przełożenie także na motoryzację - stacje ładowania samochodów elektrycznych są dzisiaj dostępne na niemal każdym kroku, gwarantując swobodną jazdę tymi pojazdami. Ładowanie samochodów elektrycznych będzie proste, a także o wiele bardziej wydajne, aniżeli napędy spalinowe!

Umysł wizjonera w pisarstwie sci-fi

Twórcy science fiction byli i nadal są unikalnym gronem wizjonerów. Uszanowanie należy się zwłaszcza tym artystom, którzy swoje wyobrażenia popierają faktyczną wiedzą, starając się opracować realistyczny wzór rozwoju naszej techniki. Jest to dość długi i trudny proces, ale sprawia on, iż świat oraz rozgrywająca się w nim historia wydają się w dużym stopniu o wiele bardziej prawdziwe w swoim przekazie!